Teater:
DIKTUPPSPEL
En varmt absurd föreställning med Carita Jonsson och Niklas Ergin. Foto: KAI MARTIN
Hagateater (spelas 27 och 28 februari).
På scen: Carita Jonsson och Niklas Ergin
Regissören: Sofie Ljungman
Texter av: Lina Ekdahl
Koreografi: Konstnärskollektivet Brukslägenheten
Trailer: Minoo Eneroth
Göteborgspoeten Lina Ekdahl dikter pendlar mellan vardagsnära och absurditet. Fina vardagsbetraktelser med en snygg twist och inte sällan utan en komikers öga.
I ”Diktuppspel” (kort gästspel på Hagateatern) har hennes poesi vävts samman i en dialog där en dikt sömlöst går över i nästa. En stilla fars med vässade repliker som ger dynamik i Carita Jonssons och Niklas Ergins fina spel.
Allt börjar i en hög av makulatur. Kulturarbetarna Carita och Niklas kämpar med det nedskrivna ordet. Han med rastlöshet och avsaknad av självförtroende, som väljer och vrakar bland dikterna, visar Carita, som monotont upprepande spelar samma melodi på sin lilla orgel, texterna han tvekar över. Hon som censorn som via hans hand låter det diskvalificerade gå i pappersstrimlaren.
Kulturarbetare i arbetaroveraller. Luggslitna men stolta, uppburna av sitt id, men inte med möjligheten att orka finnas för varandra. Det är framfört i ett väl balanserat långsamt tempo. Salongens intimitet skapar närhet.
Lina Ekdahls texter ekar av igenkänning. Det blir inte sällan skratt och av det lilla blir det något stort, som fortsätter ut ur salongen efter finalens snyggt formade överraskning.