Konsert:
ALCAZAR
!!!
Färgstark final. Alcazar sparar inte på krutet när gruppen tar farväl. Foto: KAI MARTIN
The Theatre, Göteborg
Publik: 1300.
Bäst: Dansglädjen.
Sämst: Ljudvolymen.
Fråga: Andreas Lundstedts oförställd glädje, vad ska det bli av den utan Alcazar?
20 år är ju ingenting. Men för Tess Merkel är det ändå tillräckligt. Hon som blir 50 om några år vill stanna showhjulet på topp, visa upp allt i sin glans och inte bli en komisk eftereffekt när orken inte finns. Det är förståligt.
Så Alcazar låter discokulan snurra glittrande och stark denna höst för att stanna på självaste nyårsafton på Cirkus i Stockholm. Men inte utan några rejäla kvällar på the Theatre i Göteborg.
Jo, Alcazar bjuder upp från start. Det är färgprakt, klädbyten och en hitparad klädd i elektronisk touch med, förstås, discobeat. Inför sittande publik blir det så där, även om de danssugna flankerar med ståplatser vid sidan om de ätande. Tess Merkel, Andreas Lundstedt och Lina Hedlund kämpar om uppmärksamheten och med att få fart på den stillastittande åskådarskaran. Med sex dansare och Anna-Lena Björklund och Robert Julian som sidekickar är det fart och ett närmast serietecknat äventyr som målas upp på scen.
På scen är klädbyten och koreografi lika väsentligt som sångerna. Det är intensivt och en strålande Andreas Lundstedt kan inte få nog. Detta är hans stund på jorden. Jo, visst lyser också Tess Merkel och Lina Hedlund, men han än lite mer.
Det är en väl balanserad show, som tas ned i pauslika moment för att skapa intimitet, innan crescendot fram till den sprakande finalen.
Men dels ställer ljudet till det. Jag menar, hur svårt kan det vara att få ordning på förinspelad musik…? Ibland var ljudvolymen direkt plågsam. Dels är det snudd på oförskämt att ha en sittande publik tätt inpå scen när Alcazar vill att publiken ska smittas av deras diskofeber.
Alcazars final är bra, men kan vara så mycket mer intensiv.
Låtlista, Alcazar 22 november, Göteborg
-
Alcastar
-
Transmetropolis
-
Paradise
-
This is the world we live in
-
Sexual guarantee
-
Start the fire
-
Shine on
-
Physical
-
Last days of disco
-
I love the DJ
-
Ménage à trois
-
Burning (Andreas Lundstedt)
-
Jag finns här (Lina Hedlund)
-
I go shopping (Tess Merkel med Peter Stormare på video)
-
I will survive/Dancing Queen
-
When all is said and done
-
Blame it on the disco
-
Funky town
-
Don’t you want me
-
Not a sinner nor a saint
-
We keep rockkin’
-
Crying at the discoteque
Extra:
-
Stay the night