Vansinnigt bra

Teater:

VANSINNET

Fängslande. ”Vansinnet” på Backa Teater med Emelie Strömberg som tolvåriga Elvira är vansinnigt bra. Foto: OLA KJELBYE

Att vara tolv år med rusande hormoner och en känsla av att inte passa in, inte vara förstådd och ständigt hamna på kant med tillvaron, föräldrar, lärare, kamrater… Det kan få vilken som helst ung att tvivla på sitt förnuft. Att hamna i onåd, ställas inför utredningar och diagnoser när inte pedagogik hjälper. Där obs-klassbarn blivit dampungar som senare hamnat i något slags bokstavskombination. Jo, vi har genom tiden diagnosticerat unga, som inte klarat att passa in i mallen, som stretar emot systemet och som kämpar mot vansinnet.

Med just titeln ”Vansinnet” har Backa Teater tagit ett grepp om temat. Tolvåriga Elvira är just den missanpassade, missförstådda med alla känslorna på utsidan på en och samma gång. I en strikt skolvärld med ramar och regler hamnar hon, med sin kreativa och konstnärliga ådra, på kant mot allt och alla.

Är hon galen? Är hon bara ett offer för en oförstående samtid och omgivning?

Genom mötet med franske filosofen Michel Foucault, han med idéer om hur synen på galenskap och normalitet har förändrats över tid, får hon göra en tidsresa. Tillbaka till medeltiden, till häxbränningens tid, tortyr av de missanpassade… ja, fram till 40- och 50-talens lobotomi av påstått sinnessjuk och 60-talets pillerknarkande för att skapa lycka för ledsna.

Det är en intensiv föreställning med en effektfull scenografi som tjänar som allt från madrasserad cell till tortyrkammare. ”Vansinnet” är uppslukande från start till mål. Emelie Strömbergs Elvira är sårig, känslig och desperat. Ove Wolf snillrik i rollen som filosofen Michel Foucaults och den övriga ensemblen finessrik när de kliver ur och in i sina olika roller och kostymer beroende på tidsepoker.

Det är drabbande dramatik som går i klinch inte bara med temat utan också sin publik. Pjäsen är riktad för unga från tio år och uppåt, som friskt antar utmaningen och sugs in i föreställningen. Med leken – och skådespelet med den effektfulla musiken – som medel bjuds publiken in till allvaret och samtidigt till en historielektion i hur människan sett på vansinnet genom tiderna. Det är skickligt.

”Vansinnet”, Backa Teater, premiär 20 september 2024. Denna recension baserad på föreställningen 25 september.

Av: Hanna Nygren och Helle Rossing.

Regi: Helle Rossing.

Scenografi och kostym: Marie Moberg.

Mask: Josefin Ekerås.

Ljus: Bella Oldenqvist.

Ljud: Jesper Lindell.

Komposition: Kristina Issa.

Musiker: Kristina Issa, sång, klaviatur och harpa, Daniel Ekborg, trumpet och gitarr, Hilda Ekstedt, saxofon, och Emil Blommé, trummor.

Medverkande: Adel Darwish, Ylva Gallon, Eleftheria Gerofoka, Gunilla Johansson Gyllenspetz, Rasmus Lindgren, Ulf Rönnerstrand, Kjell Wilhelmsen, Ove Wolf och Emelie Strömberg.

Lämna en kommentar