Nattsvart utforskning av teaterns möjligheter

Teater:

#3 FÖRSÖK OM A OCH SEN OM B

Tredje gången. Av Iggy Malmborgs tre mikropjäser utgör ”#3 försök om A och sen om B” den sista – delvis utspelad i totalt mörker. Foto: OLA KJELBYE

I programbladet frågar sig manusförfattaren och regissören Iggy Malmberg sig ”Det ena ska ske efter det andra och det går inte att spola tillbaka eller börja om. Men är själva idén om det linjära den största fiktionen av alla på teatern?”. Detta om hans tredje mikropjäs ”#3 försök om A och sen om B”, som föregåtts av monologen ”# försök om skådespelarens paradox” (monolog), och ””# försök om urvattning”. I den första ger sig skådespelaren (Jesper Söderblom) sig i kast med upprepningen. Den som hen möter varje kväll i en pjäs. I den andra undersöker de tre skådespelarna (Eline Høyer, Mattias Nordkvist och Victoria Olmarker) hur man ger liv åt en minimerat manus.

Nu alltså det repetitiva satt i skenet att ingenting på teaterscenen går att spola tillbaka och börja om.

Det sker i ögonblick, som en diabildsvisning där man glimtvis – efter speakerröst – får anvisningar om vad som sker på scen. Korta stunder av ljus däremellan mörker. Det skärper sinnena. Ljudet av steg hörs.Knarrande steg. Knaster som från en grammofonskiva där pickupen inte har lyfts upp efter lyssningen. Men skådespelarrösten säger att det ska föreställa ljudet från en gammal film.

Iggy Malmbergs tre mikropjäser är snabbt skapade. Med bara två veckors repetitionstid och bara två föreställningar av var och en. Kvickt in. Lika raskt ut.

Det är ett försök att både utforska teatern och leka med pjäsernas innehåll, möjligheter och teman. Det är inte utan humor, men som åskådare i denna den tredje pjäsen i raden gäller också att vara utrustad med en god portion tålamod. Förvisso under blott cirka 50 minuter, men när en betydande del av pjäsen utspelar sig i mörker kan det mycket väl bli nattsvart i mer än en bemärkelse.

Nu krånglar sig både Iggy Malmberg och det tre skådespelarna – Marta Andersson Larsson, Jesper Söderström och Caroline Söderström – undan detta i en djärv balansgång där just humorn räddar det hela. Men om man får svar på frågan ”Men är själva idén om det linjära den största fiktionen av alla på teatern?” vet i katten. Mer att en efterföljande diskussion i ämnet hade öppnat för en intressant debatt. Den blev jag utan.

#3 försök om A och sen om B”, premiär 28 november 2023, Göteborgs stadsteater, Lilla scenen. (Samtliga tre pjäserna i ”Försök” kommer spelas vid ett och samma tillfälle 2 och 3 december, föreställningarna är redan utsålda.)

Koncept, text och regi: Iggy Malmberg.

Koreografi: Beck Heiberg.

Pjäsansvarig kostym: Augusta Chavarria Persson.

Medverkande: Marta Andersson Larsson, Jesper Söderström och Caroline Söderström.

Lämna en kommentar